Käytä kasvomaskia!

HUOM! Ohjelmamuutos, lapsiryhmät aloittavat 17.1.2022!

Maanantaina 17. tammikuuta 2022 lapsiryhmät pääsevät taas jumppaamaan. Aluehallintavirasto on perjantaina ilmoittanut, ettei ole tällä hetkellä lisäämässä lasten ohjattua harrastustoimintaa rajoitusten piiriin. Kausi jatkuu huhtikuun loppuun asti myöhästyneen aloituksen takia.

Aikuisryhmissä pidetään edelleen taukoa ainakin 24.1.2022 asti Aluehallintaviraston aiemman tilojen sulkupäätöksen jatkumisen takia.

Torstain Perhejumpparyhmät (Perhejumppa mini klo 17.15-18.00 ja Perhejumppa klo 18.00-18.45) aloittavat kautensa 20.1.2022 ulkona, ja jumppaavat Svenska skolanin pihalla. Perhejumppa mini jatkaa ulkona niin kauan kuin aikuisten rajoitukset ovat voimassa. Isompien lasten Perhejumppa-ryhmä sopii ensimmäisellä tunnilla jatkaako ulkona vai siirtyykö ryhmä jatkossa sisätiloihin jumppaamaan ilman vanhempia. Ellet pääse ensimmäiselle tunnille voit ilmoittaa mielipiteesi osoitteeseen info@sgfsport.org tai laittaa viestiä suoraan Bealle.

 

Yhdistyksen hallitus seuraa jatkuvasti tilannetta ja huomioi päätöksissään Siuntion kunnan ja viranomaisten rajoituksia ja suosituksia.

Suosittelemme, että lapset tulevat Svenska skolanin ja Areenan sisätiloihin ilman aikuista saattajaa. Alle kouluikäiset tarvitsevat kuitenkin apua ja saattamista. Toivomme saattajan silloin käyttävän maskia sekä tullessa että mennessä ja viipyvän sisätiloissa mahdollisimman vähän aikaa. Lapsilla tulee olla jumppavaatteet vaihdettuna jo tunnille tullessaan. Jumppasaleihin aikuisilla ei ole pääsyä tunnin aikana.

Muistakaa turvavälit ja käsien pesu! Mitä paremmin pystymme pitämän tartunnat loitolla, sitä nopeammin saamme myös aikuisryhmät toimimaan.

Yst. terv, Sjundeå gymnastikförening

 

—————————————————

HUOM! Ohjelmamuutos!

 

Myös SGF:n lapsiryhmät jätetään tauolle 25. tammikuuta 2022 asti. Syynä maan hallituksen kehotus Etelä-Suomen aluehallintovirastolle jäädyttää myös lasten harrastustoiminta koronaviruksen leviämisen estämiseksi. Emme vielä tiedä milloin tällainen päätös annetaan, jos annetaan, mutta yhdistyksen hallitus on sunnuntaina 9.1.2022 joka tapauksessa päättänyt, että SGF:n lapsiryhmät pitävät nyt taukoa yhtäaikaa aikuisryhmien kanssa.

 

Yhdistys selvittelee nyt myös mahdollisuuksia jatkaa kevätkautta normaalia pidempään.

 

Tämän linkin kautta löydät ajankohtaisen tiedon HUS-alueen (siis myös meidän kuntaamme) rajoituksista: https://avi.fi/tiedote/-/tiedote/69929083

 

—————————————————-

Koronainfo 17.1.2021.

Lapsiryhmät jumppaamaan!

Maanantaina 18. tammikuuta 2021 lapsiryhmät pääsevät taas jumppaamaan. Aikusiryhmissä pidetään pääkaupunkiseudun ja muun Uudenmaan koronatilanteesta johtuen edelleen taukoa.

Yhdistyksen hallitus seuraa jatkuvasti tilannetta ja huomioi päätöksissään Siuntion kunnan rajoituksia ja suosituksia. Kunnan tuoreimpien päätösten nojalla aloitamme nyt lapsiryhmien tunnit. Aikuis- ja lapsiryhmät jäävät edelleen tauolle, koska aikuisten ryhmäliikuntaa sisätiloissa ei edelleen nähdä turvallisena toimintana.

Suosittelemme, että lapset tulevat Svenska skolanin ja Areenan sisätiloihin ilman aikuista saattajaa. Alle kouluikäiset tarvitsevat kuitenkin apua ja saattamista. Toivomme saattajan silloin käyttävän maskia sekä tullessa että mennessä ja viipyvän sisätiloissa mahdollisimman vähän aikaa. Lapsilla tulee olla jumppavaatteet vaihdettuna jo tunnille tullessaan. Jumppasaleihin aikuisilla ei ole pääsyä tunnin aikana.

Suuret ryhmät saatetaan jakaa pienempiin ryhmiin. Tämä voi vaikuttaa joidenkin ryhmien aikatauluihin, mutta mahdollisista muutoksista ilmoitetaan henkilökohtaisesti niille osanottajille, joita muutos koskee.

Muistakaa turvavälit ja käsien pesu! Mitä paremmin pystymme pitämän tartunnat loitolla, sitä nopeammin saamme myös aikuisryhmät toimimaan.

HUOM että ilmoittautumisesi syksyn ryhmiin ovat voimassa myös kevän osalta. Voit perua osallistumisesi ilmoittautumisjärjestelmän (Hoika) kautta. Mikäli haluat vaihtaa ryhmää se onnistuu lähettämällä sähköpostia osoitteeseen info@fsgsport.org.

Siuntion kunnan viimeisimmän koronatiedotteen voit halutessasi lukea täältä:

https://www.siuntio.fi/siuntion-kunnan-tilannekatsaus-koronavirustilanteen-vuoksi-2432020

……………………………………………………………………………….

 

Koronainfo 9.1.2021.

Kevätkauden treenit alkavat heti kuin koronatilanne sallii, aikaisintaan 18.1.2021.

……………………………………………………………………………………………….

Koronainfo 26.11.2020.

Hyvät jäsenet!

Yhdistyksen aikuisryhmät jäävät joulutauolle 30.11.2020–10.1.2021 väliseksi ajaksi.

Yhdistyksen lapsiryhmät voivat jatkaa tuntejaan kauden loppuun saakka. Viimeinen tunti pidetään 3.12.2020.

Aikuisryhmiksi lasketaan kaikki ne, joissa on yli 18-vuotiaita osanottajia, siis myös ryhmät Perhejumppa ja Perhejumppa mini.

Koko Uusimaa on nyt koronaviruksen niin sanotussa leviämisvaiheessa. Yhdistyksen päätös tauottaa aikuisryhmät perustuu Siuntion kunnan ja Sosiaali- ja terveysministeriön antamiin suosituksiin. Tällä hetkellä on voimassa myös Etelä-Suomen aluehallintoviraston määräys yleisistä kokoontumisista, joka rajoittaa julkiset tapahtumat korkeintaan 20:n henkeen. Ministeriö toivoo myös uusmaalaisten pitävän yksityiset kokoontumisesa korkeintaan 10 hengen kokoisina.

Terveiset Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiristä ovat vakavat – tautitapaukset lisääntyvät tahtiin, joka uhkaa rasittaa sairaanhoidon kantokykyä liikaa. Yhdistys haluaa tässä tilanteessa kantaa vastuuta ja suojata omia jäseniään taudilta.

Koko yhteiskunnassamme tapahtuu nyt muutoksia vauhdilla, mutta ei auta kuin lähteä uusin voimin liikkeelle taas vuodenvaihteen jälkeen.

Toivomme parempia aikoja ensi vuodeksi ja tiedotamme tuntien alkamisesta kun asiasta on taas varmuus.

Pitäkää huolta itsestänne. Yhdessä jaksamme!

Hankalista ajoista huolimatta toivotamme teille hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta!

SGF/Hallitus

Lisätietoa ajankohtaisista rajoituksista ja määräyksistä löydät seuraavien linkkien takaa:

https://www.siuntio.fi/siuntion-kunnan-korona-info-paivitetty-25112020

https://valtioneuvosto.fi/tietoa-koronaviruksesta/tilannekatsaukset

http://www.avi.fi/web/avi/tiedotteet-2020;jsessionid=45D8035A13619BC38B035A4A3D27E4CC?p_p_id=122_INSTANCE_aluevalinta&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_r_p_564233524_resetCur=true&p_r_p_564233524_categoryId=14398

……………………………………………………………………………………………….

Korona & jumppa.

Tilanne 23.11.2020

SGF jatkaa tuntejaan siitä huolimatta, että koronarajoitukset ja suositukset tiukentuvat sekä Uudellamaalla että pääkaupunkiseudulla.

Rajoitamme jokaisen tunnin osanottajamäärän korkeintaan 19:ään henkilöön loppuvuodeksi ja toivomme kaikilta yhteistyötä, että saamme turvaetäisyydet pidettyä tunneilla. Toivomme myös että sinä jaksat huolehtia hygieniasta. Pesethän kätesi ennen tuntia, otat mukaan oman jumppamattosi ja vesipullosi, etkä viivyttele turhaan saleissa tai käytävillä. Suosittelemme edelleen kasvomaskia kun tulet tunnille ja lähdet siltä.

Sinä, joka tulet drop in -periaatteella tunnille voit jatkaa jumppaasi siinä ryhmässä, johon yleensä tulet. Pyydämme kuitenkin, että et mene kokeilemaan uusia ryhmiä nyt loppuvuoden aikana. Sillä tavalla emme siirrä mahdollista tartuntaa turhaan ryhmien välillä.

Suunnittelemme edelleen (koronatilanteen vaatimuksia noudattaen) tunteja joulutauon ajalle, palaamme tähän asiaan myöhemmin.

Kiitos että jaksatte tsempata näinä kummallisina aikoina!

Hallitus

……………………………………………………………………………….

1.11.2020 lähtien voimisteluyhdistyksen hallitus toivoo seuraavaa:

  1. Sinä, joka käyt aikuisten ryhmissä: Käytä kasvomaskia kun tulet Areenan tai Svenska skolanin tiloihin. Maskeja ei tarvitse käyttää liikuntatuntien aikana, mutta kyllä käytävillä, rapuissa ja niissä tiloissa, joissa odottelet tuntisi alkamista.
  2. Käytä kasvomaskia myös kun tuot lapsesi tunnille tai haet hänet kotiin!
  3. Odottele tuntisi alkamista jossain muualla kuin heti salin ovella, ja tule tunnille vasta heti ennen alkamisaikaa. Pidä turvaväliä odottaessasi saliin pääsyä, salista poistuessasi ja saliin mennessäsi.

Uusimaa elää tällä hetkellä koronaviruksen kiihtymisvaihetta. Haluamme yhdistyksenä seurata viranomaisten suosituksia niin, ettemme joudu todistamaan kiihtymisvaiheen muutosta leviämisvaiheeksi.

Kiitos että autat pitämään meidät kaikki terveinä