Kevät 2020

Kaikki SGF:n kevään tunnit perutaan
Sjundeå gymnastikförening peruu kaikki yhdistyksen liikuntatunnit koko loppukevään ajalta. Emme tänä vuonna myöskään järjestä kevään päätösjuhlaa. Juuri nyt kukaan ei osaa sanoa, onko juhlapäivänä ylipäänsä mahdollista kokoontua juhlimaan. Lisäksi harjoitteluryhmät eivät nykytilanteessa ehdi harjoitella näytösohjelmiaan. Syy yhdistyksen hallituksen päätökseen on koronavirustilanne ja Suomen hallituksen päätös kieltää kymmentä henkilöä suuremmat kokoontumiset.
Koska noin puolet kevään tunneista perutaan, toimimme seuraavasti:

  • Yhdistyksen ohjaajat tekevät verkosta katsottavia harjoitteluvinkkejä niille, jotka haluavat tilanteesta huolimatta harjoitella kotona tai luonnossa. Vinkit löytyvät Instagramista osoitteesta TÄÄLTÄ  ja Facebookista TÄÄLTÄ

  • Korvaavia liikuntatunteja voidaan järjestää kesän aikana ulkoliikuntana heti kun maan epidemiatilanne selviää paremmin. Ulkoliikuntatunnit ovat avoimia kaikille, jotka ovat jo maksaneet yhdistyksen jäsenmaksun ja kevään tunnit.

  • Yhdistyksen hallitus ymmärtää, että he, jotka ovat maksaneet kevään maksunsa ja jäävät nyt vaille ohjattuja tunteja, ovat pettyneitä. Käytännössä osanottajat jäävät tässä tilanteessa vaille vastinetta10–55 euron summalle, riippuen siitä kuinka moneen ryhmään kukin on ilmoittautunut. Koska yhdistyksellä tilanteesta huolimatta on edelleen juoksevia kuluja, pyydämme nyt talkoisiin: Jäsen, joka haluaa ja pystyy tässä tilanteessa tukea yhdistystä, voi jättää vaatimatta loppukevään maksun takaisin. Heitä, jotka haluavat yhdistyksen palauttavan käyttämättömän loppusumman, pyydetään ilmoittamaan tästä puheenjohtajalle, Maria Söderholmille, osoitteeseen info@sgfsport.org viimeistään 31.3.2020.

Syksyn lähestyessä yhdistyksen toiminta pyörähtää käyntiin mahdollisimman nopeasti.

Pyydämme talkoohenkeä teiltä, jotka siihen pystyvät, ja itse teemme parhaamme hoitaaksemme toiminnan turvallisesti ja innostavasti, sekä näinä poikkeuksellisina aikoina että myöhemmin. Samalla pyydämme nyt teitä, jotka jostain syystä ette ole vielä maksaneet jo keväällä käymiänne tunteja, hoitamaan asian kuntoon ennen 31.3.2020.

Toivottavasti pääsemme kohta taas liikkkumaan yhdessä. Pitäkää siihen mennessä kaikki huolta itsestänne! 

Terveisin

SGF:n hallitus